Key Account Manager

Warszawa · MM Business Development

Oferty pracy     Key Account Manager

Match-Trade Technologies was founded in 2013 and has quickly grown from 3 to over 200 people today. As an industry-recognized fintech focused on HFT ( High-Frequency Trading), where every microsecond matters, Match-Trade is a leading European creator of algorithmic trading technology in the digital asset space. Our software plays a crucial role in providing proper liquidity and volumes.

Under one of our projects, our algorithms are active on over 35 exchanges and numerous marketplaces, including some of the best-known companies in the crypto space. Match-Trade beating heart is its teams filled with quantitative traders, software engineers, data scientists, who themselves are supported by a strong management team. We are currently looking for a person for a position

KEY ACCOUNT MANAGER
Place of work: Warsaw, office work

Wymagania

Requirements:
  • Minimum of 1 year of experience in BD, KAM or sales position;
  • Proficiency in English (C1 level or higher);
  • Very good Polish language;
  • Knowledge of blockchain/ digital assets space would be a strong advantage;
  • High motivation, client-oriented approach, communication skills, trustworthiness, collaborative spirit, professionalism, full - scope coverage.

Obowiązki

Responsibilities:
  • Maintaining and developing relationships with partners such as CEXs, crypto projects and web3 companies;
  • Onboarding new clients such as projects and exchanges;
  • Negotiating cooperation conditions with CEXs;
  • Participate in the sales activities;
  • Collaborate with the team to identify growth opportunities;
  • Operating as a lead point of contact for communication issues for existing partners;
  • Delivery of timely and successful solutions regarding clients' needs and KPIs.

Oferujemy

Match-Trade-Technologies offers:
  • Possibility of working directly in the web3 space;
  • Global exposure: attend industry conferences with our sponsorship and connect with the world;
  • Collaborative environment: join our friendly and young team where all of your ideas will be heard;
  • Start-Up vibe: work in an informal atmosphere and conduct new exciting tasks every day (broad scope of work);
  • Wellness support: we value our employees' well-being and subside expenses for sports (MultiSport), healthcare (LuxMed);
  • Option to choose between mandate contract or B2B contract;
  • 24 days (mandate contract) or 30 days (B2B contract) of paid time off;
  • No dress code;
  • Pizza Fridays.

Interested? Send us your CV - we want to meet you!

Informujemy, że Administratorem danych jest spółka Match-Trade Technologies sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (00-103), ul. Królewska 18 wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem: 0000749554 (dalej jako "Administrator"). Administrator powołał Inspektora Ochrony Danych. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji procesu rekrutacji zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a, b, c i f Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Odmowa podania danych obowiązkowych może skutkować brakiem możliwości przeprowadzenia procesu rekrutacji. Administrator przetwarza dane obowiązkowe na podstawie ciążącego na nim obowiązku prawnego, zaś w zakresie danych dodatkowych podstawą przetwarzania jest zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu zakończenia postępowania rekrutacyjnego i przez okres możliwości dochodzenia ewentualnych roszczeń, a w przypadku wyrażenia zgody na udział w przyszłych postępowaniach rekrutacyjnych - do czasu wycofania tej zgody. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać wycofana w dowolnym momencie, wysyłając prośbę na: [email protected]. Pełny tekst polityki prywatności dla procesu rekrutacji znajduje się TUTAJ.

Procedura zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych - [LINK], polityka prywatności - [LINK].

Tryb pracy

Praca stacjonarna
Praca stacjonarna: Warszawa

Stanowisko

Dział

MM Business Development

Osoby kontaktowe

Sandra Matuszak
Senior IT Recruiter

Warszawa